Jak wygląda kurzajka? Na początku i wyleczona

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Jak wygląda kurzajka? Na początku i wyleczona

Jak wygląda kurzajka? Gdzie najczęściej występuje? W jaki sposób ją usunąć? Kiedy można uznać, że zmiana skórna została wyleczona? Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziesz w artykule.

Kurzajka jest łagodną zmianą skórną wywołaną przez wirusa brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus, w skrócie HPV). Medycy wyróżniają około 100 typów wirusa HPV. W zależności od tego, który typ wirusa doprowadził do zakażenia, zmiana na skórze może przybrać inną postać. Co należy podkreślić, większość zmian skórnych wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego należy do łagodnych, jednakże istnieją także takie, które mogą przeistoczyć się w zmiany złośliwe [Mądry, Gibas, Adamczak-Ratajczak 2009].

Do najpowszechniejszych zmian obserwowanych na skórze po zakażeniu wirusem HPV zaliczają się brodawki zwykłe, nazywane kurzajkami. Sprawdź, co to jest kurzajka i jak wygląda.

Jak wygląda początek kurzajki?

Kurzajka jest zmianą skórną wywołaną przez wirusa HPV typu 2, 4 lub 7. Brodawki występują przede wszystkim na dłoniach. Co ciekawe, podobne zmiany obserwowane na stopach są wywołane najczęściej innym typem wirusa. Mianowicie powstają na skutek zakażenia wirusem HPV typu 1 lub 2 i zwykło się je nazywać brodawkami stóp. Warto więc zapamiętać, że zmiana wirusowa na stopie jest najczęściej brodawką stóp, zaś występująca na dłoni to brodawka zwykła, inaczej kurzajka. Jak wygląda brodawka na dłoni?

Można ją rozpoznać po niewielkiej grudce na skórze, osiągającej kilka milimetrów, która ma nierówną, chropowatą powierzchnię. Kurzajka zazwyczaj ma barwę zbliżoną do koloru skóry, ale może być także szara lub brunatna. Najczęściej lokalizuje się na palcach rąk, ale może także występować na wałach paznokciowych oraz pod płytką paznokcia.

Podobnie wyglądają brodawki stóp – także mają szorstką i nierówną powierzchnię, ale mogą osiągać większe rozmiary – nawet do 2 centymetrów. Brodawki stóp obserwuje się głównie na podeszwach. Zwykle są umiejscowione głębiej niż kurzajki i mogą powodować ból.

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda kurzajka na początku, czyli jeszcze zanim się ostatecznie formuje. Początkowo brodawka może przypominać odcisk, czyli niewielkie, płaskie zgrubienie naskórka. Dzieje się tak dlatego, że wirus po wniknięciu w skórę stymuluje ją do wytwarzania większej ilości keratynocytów, czyli komórek biorących udział w procesie rogowacenia naskórka. Podobnie jest w przypadku powstawania odcisków – nadmierny ucisk lub tarcie skutkuje zwiększoną produkcją keratynocytów w warstwie podstawnej naskórka. Jednakże z czasem, na skutek namnażania się wirusów, kurzajka zaczyna się powiększać, tworząc wypukłą grudkę, pokrytą zrogowaciałym naskórkiem.

Jak wygląda rdzeń kurzajki?

Cechą charakterystyczną odróżniającą brodawkę od innych zmian skórnych jest tzw. rdzeń kurzajki, określany także jako korzeń, który można zaobserwować w centralnym miejscu. Jak wygląda korzeń kurzajki? Mając do czynienia z brodawką, po usunięciu blaszki zrogowaciałego naskórka w centralnym miejscu powinny ukazać się poszerzone naczynia włosowate oraz punkcikowate krwawienia, nazywane potocznie korzeniem lub rdzeniem. Tego typu ogniska krwawienia, przypominające niewielkie czarne punkty i określane przez pacjentów jako czarne korzenie kurzajki, nie występują w przypadku odcisków.

Należy jednak zaznaczyć, że brodawki w istocie nie posiadają rdzenia. Jak podkreślają podolodzy i dermatolodzy, określenie „korzeń kurzajki”, choć stosuje się powszechnie, jest jedynie umowne. Charakterystyczny rdzeń w centralnym miejscu występuje bowiem w przypadku nagniotków, czyli stożkowatych odcisków, które występują na palcach dłoni i stóp. Rdzeń nagniotka jest rogowym czopem w kształcie stożka, skierowanym wierzchołkiem w głąb skóry. Z jego powodu nagniotki potrafią wywoływać dolegliwości bólowe, gdyż rdzeń może drażnić zakończenia nerwowe [Rubas, Nockowski 2018].

Warto jednak podkreślić, że brodawka stóp często jest narażona ucisk lub tarcie podczas chodzenia, co sprzyja powstawaniu odcisków. Z tego powodu odróżnienie czy to odcisk czy kurzajka, może być dla pacjenta problematyczne. W przypadku wątpliwości, jak odróżnić kurzajkę od odcisku, warto udać się do specjalisty. Różnicowanie tych zmian skórnych jest istotne, gdyż inaczej przebiega leczenie brodawek i odcisków.

Jak powinna wyglądać kurzajka po zamrożeniu?

Istnieje wiele metod walki z brodawkami na skórze. Można jednak podzielić je na dwie zasadnicze grupy – zachowawcze i inwazyjne. Jedni ograniczają się do metod zachowawczych, które polegają na stosowaniu różnego rodzaju preparatów miejscowych głównie o działaniu złuszczającym. Inni stosują zaś metody bardziej inwazyjne, takie jak:

  • chirurgiczne usunięcie,
  • krioterapia (wymrażanie),
  • laseroterapia,
  • elektrokoagulacja.

Jednym z najpopularniejszych sposobów walki z kurzajkami jest wymrażanie. Krioterapia zaliczana jest do metod inwazyjnych, ale można ją także przeprowadzić samodzielnie w domu. W aptekach dostępne są specjalne zestawy do usuwania brodawek metodą krioterapii, składające się ze zbiorniczka wypełnionego płynem wymrażającym oraz specjalnych aplikatorów jednorazowego użytku.

Jak wyglądają kurzajki po zamrożeniu? Po nasączeniu zmiany skórnej zimnym płynem, przy użyciu specjalnego aplikatora, na jej powierzchni mogą pojawić się niewielkie, mało widoczne pęcherzyki. Bąble po zamrożeniu kurzajki to całkowicie normalny skutek działania preparatu. U większości pacjentów w ciągu 10-14 dni od zamrożenia brodawka odrywa się i znika. Sina lub czarna kurzajka po zamrożeniu także nie powinna być powodem do niepokoju, gdyż takie zabarwienie najczęściej ma związek z uszkodzeniem naczyń krwionośnych brodawki.

Przed zastosowaniem zestawu do wymrażania należy dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Istnieją bowiem przeciwwskazania do używania tego typu wyrobów. Między innymi zabiegu nie powinno się wykonywać na skórze z ciemnymi przebarwieniami, znamionami barwnikowymi czy owłosionymi naroślami podobnymi do brodawek. Wyrobu nie stosuje się także na wrażliwych obszarach skóry, a ponadto na podrażnioną skórę. Nie powinno się zatem zamrażać krwawiącej kurzajki.

Większość tego typu wyrobów nie jest przeznaczona dla pacjentów cierpiących na cukrzycę oraz zaburzenia krążenia. Ich zastosowanie powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem. Domowa krioterapia nie jest wskazana w okresie ciąży i karmienia piersią. Ponadto kurzajek i brodawek nie wymraża się u dzieci poniżej 4 roku życia.

Co więcej, zestawy do wymrażania są przeznaczone do usuwania brodawek zwykłych, nazywanych kurzajkami, które wywołuje wirus HPV w typie 2,4 i 7 oraz brodawek stóp (podeszwowych), wywołanych wirusem HPV 1 lub 2. Nie stosuje się ich do pozostałych rodzajów brodawek, mianowicie:

  • brodawek płaskich, nazwanych brodawkami młodocianych, które pojawiają się głównie na twarzy, a wywołuje je wirus HPV 3, 10, 27, 28;
  • brodawek przejściowych występujących w stanach obniżenia odporności, a wywołanych przez wirusa HPV 10, 27, 28;
  • brodawek płciowych (inaczej kłykciny kończyste), które wywołuje HPV 6 i 11, występujących na prąciu, sromie lub odbycie [Mądry, Gibas, Adamczak-Ratajczak 2009].

Jak wygląda kurzajka na nodze i ręce?

Podstawowym wskazaniem do zastosowania zestawu do wymrażania są brodawki zwykłe, nazywane kurzajkami, które wywołuje wirus HPV 2, 4 lub 7. Brodawki zwykłe należą do najczęściej występujących. Lokalizują się najczęściej na dłoniach, ale nie oznacza to, że nigdy nie pojawiają się w innych miejscach ciała. Jak podkreślają Manjari Goyal-Stec i Sławomir Majewski, brodawki zwykłe są błędnie nazywane brodawkami rąk, gdyż mogą być umiejscowione na całej skórze, nawet na błonach śluzowych [Goyal-Stec, Majewski 2006].

Warto zapamiętać, że wirus HPV 7 odpowiedzialny jest głównie za kurzajki na ręce. Ponadto brodawki wywołane tym typem wirusa występują prawie wyłącznie u rzeźników i sprzedawców mięsa.

Jak wygląda kurzajka na ręce wywołana HPV 7? Zazwyczaj są to typowe brodawki zwykłe, czyli niewielkie grudki w kolorze szarym lub zbliżonym do skóry o nierównej, chropowatej powierzchni, ale mogą one także przybrać postać kalafiorowatych wyrośli o hiperkeratotycznej powierzchni. Wirus HPV 4 wywołuje najczęściej klasyczne brodawki umiejscowione na dłoniach. Zaś HPV 2 może skutkować pojawieniem się brodawek zwykłych o rozmaitej wielkości, od bardzo drobnych do zlewnych. Ponadto zakażenie tym typem wirusa nie manifestuje się tylko na rękach. Może prowadzić do pojawienia się kurzajki na nodze, a nawet twarzy, szyi i okolicach pachowych.

Jak wygląda kurzajka na stopie?

Brodawki stóp to drugi najczęściej występujący rodzaj zmian skórnych wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego. W nomenklaturze medycznej brodawek stóp nie nazywa się kurzajkami, jednakże w mowie potocznie określenie kurzajka jest stosowane także w odniesieniu do zmian na stopach.

Co warto podkreślić, brodawki stóp występują przede wszystkich u dzieci. Jak wygląda kurzajka na stopie u dziecka? Zazwyczaj jest to zmiana pojedyncza, pokryta blaszką zrogowaciałego naskórka i dość głęboka przez co powoduje ból podczas chodzenia. Brodawki stóp mogą jednak być także rozległe, powierzchowne i niebolesne, jeśli wywoła je wirus HPV 2.

Jak wygląda wyleczona kurzajka?

Pozostaje wyjaśnić, jak wygląda wyleczona kurzajka. Zazwyczaj po wymrożeniu kurzajki, na skórze pojawia się pęcherz, który po kilku dniach przysycha, a następnie odpada, umożliwiając regenerację zdrowej skóry. Pęcherzyka nie należy przekłuwać, zdrapywać etc., gdyż może to zaburzyć proces gojenia.

Zwykle krioterapia nie pozostawia po sobie śladu. Niekiedy jednak obserwuje się przemijające odbarwienie skóry. Może się jednak tak zdarzyć, że po usunięciu brodawki pozostanie niewielka blizna, zwłaszcza jeśli preparat został nałożony na zdrową skórę lub przekroczono ustalony przez producenta czas aplikacji. Warto dodać, że około 60 proc. brodawek znika samoistnie, jednakże nie następuje to szybko – zwykle po upływie dwóch lat od zakażenia wirusem.

Wiele osób zastanawia się, kiedy kurzajka jest wyleczona całkowicie. Otóż można ją uznać za wyleczoną, jeśli odbudują się w sposób prawidłowy wszystkie warstwy naskórka. Należy jednak zaznaczyć, że wiele brodawek ma charakter nawracający. Dotyczy to zwłaszcza brodawek stóp wywołanych wirusem HPV 2 oraz brodawek zwykłych wywołanych tym samym wirusem. Oznacza to, że usunięcie tych brodawek bez pozostawienia śladu nie daje gwarancji, że nie powrócą.

Autor: Joanna Woźniak
Konsultacja merytoryczna: lekarz Olga Krupa

Bibliografia:
1. Edyta Mądry, Magdalena Gibas, Agnieszka Adamczak-Ratajczak, Radosław Mądry, HPV – wirus o wielu twarzach, Family Medicine & Primary Care Review 2009, 11, 3: 702–704.
2. Manjari Goyal-Stec, Sławomir Majewski, Leczenie brodawek skórnych wywołanych przez wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV, Human papillomavirus), Post Dermatol Alergol 2006; XXIII, 4: 157–160.
3. Mikołajczyk K., Żaba R., Zakażenia HPV jako problem kliniczny, Przewodnik Lekarza, 2005; 5: 38-475.
4. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa 2005.
5. Anna Lubkowska, Zastosowanie krioterapii w chorobach przewlekłych, Family Medicine & Primary Care Review 2013; 15, 2: 233–239.
6. Klaudia Rubas, Piotr Nockowski, Dermatozy wywołane przewlekłym działaniem czynników mechanicznych, Kosmetologia Estetyczna 1 / 2018 / vol. 7, s. 43-49.

HELP/155/02-2021

Data publikacji: 10.11.2021

Kurzajki

Kompendium wiedzy nt. kurzajek i brodawek

Czy brodawki są zaraźliwe?
Kurzajki
Czy brodawki są zaraźliwe?

Brodawki wirusowe to zmiany skórne wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Grupa brodawek obejmuje: brodawki skórne czyli zwykłe, brodawki płaskie, brodawki okołopaznokciowe, brodawki st...

Metody leczenia brodawek – metody z apteki i z gabinetu lekarskiego
Kurzajki
Metody leczenia brodawek – metody z apteki i z gabinetu lekarskiego

Leczenie brodawek jest trudne. Powstawaniu brodawek sprzyja spadek odporności, czyli chociaż wiele osób miało kontakt z wirusem to nie wszystkie będą miały zmiany chorobowe.

...
Fakty i mity na temat brodawek
Kurzajki
Fakty i mity na temat brodawek

Brodawki, zwane potocznie kurzajkami, są częstym schorzeniem skóry, które dotyczy wszystkich grup wiekowych. Z uwagi na fakt, że zmiany te są zakaźne oraz nierzadko sprawiają duże problemy lecznicz...

Co to jest brodawka wirusowa?
Kurzajki
Co to jest brodawka wirusowa?

Brodawki wirusowe, potocznie zwane kurzajkami, to zwykle niewielkie narośla na skórze lub błonie śluzowej wywołane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Brodawki skórne dotyczą 7-10 % pop...

Brodawki podeszwowe - budowa. Jak usunąć?
Kurzajki
Brodawki podeszwowe - budowa. Jak usunąć?

Brodawki podeszwowe to nieestetycznie wyglądające zmiany skórne pojawiające się na stopie. Jak się ich pozbyć? Czy istnieją jakieś skuteczne metody na ich usunięcie?

...
Jak pozbyć się kurzajki? Na stopach u dzieci i dorosłych
Kurzajki
Jak pozbyć się kurzajki? Na stopach u dzieci i dorosłych

Jak się pozbyć kurzajki – to pytanie zadaje sobie każdy, kto zaobserwował na swojej skórze niewielką, szorstką brodawkę. Istnieje wiele sposobów usuwania kurzajek. Sprawdź, które są skuteczne.

...
Kurzajka na palcu - u nóg i ręki. Jak usunąć?
Kurzajki
Kurzajka na palcu - u nóg i ręki. Jak usunąć?

Kurzajka na palcu zwykle nie powoduje poważnych dolegliwości, jednakże warto wiedzieć, że jest zmianą zakaźną, a zatem może przenosić się w inne miejsca lub z jednej osoby na drugą. Sprawdź, od cze...

Wymrażanie kurzajek - na co zwrócić uwagę wybierając produkt?
Kurzajki
Wymrażanie kurzajek - na co zwrócić uwagę wybierając produkt?

Wymrażanie kurzajek to powszechna i ogólnie dostępna metoda usuwania brodawek wywoływanych przez wirusa HPV. Zabieg ten standardowo wykonywany jest w profesjonalnych gabinetach lekarskich, ale z po...

 
•