Witamina E na skórę - jak działa?
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Witamina E na skórę działa regenerująco. Jako najważniejszy z antyoksydantów, ułatwia i przyspiesza gojenie ran, wspiera leczenie drobnych pęknięć oraz spierzchnięć. Zobacz, dlaczego jest nazywana witaminą młodości? Przeczytaj, jakie ma właściwości. Dowiedz się, jak ją stosować.
Właściwości witaminy E
Witamina E to grupa 8 związków chemicznych – różnych postaci tokoferoli (T) i tokotrienoli (T3). Są to substancje zaliczane do grupy alkoholi. Najważniejszym z komponentów, wykazującym się największą aktywnością biologiczną oraz przyswajalnością, jest α-tokoferol, i to właśnie on w dużej mierze stanowi o naturalnych właściwościach witaminy E.
Potocznie nazywana „witaminą młodości”, znana jest przede wszystkim jako doskonały przeciwutleniacz (antyoksydant), czyli związek ograniczający aktywność reaktywnych form tlenu (tzw. wolnych rodników). Pod pojęciem tym rozumie się atomy tlenu, zawierające niesparowany elektron, które w organizmie ludzkim wchodzą w reakcje ze swoim otoczeniem i wywierają niekorzystny wpływ na wiele procesów życiowych, w tym między innymi gojenie ran.
Antyoksydacyjne działanie witaminy E sprzyja zatem regeneracji skóry. Właściwość tę substancja zawdzięcza przede wszystkim obecności w swoim składzie chemicznym tak zwanej grupy hydroksylowej, zbudowanej z atomów tlenu i wodoru. Zapobiega ona utlenianiu się składników błon komórkowych, takich jak wielonienasycone kwasy tłuszczowe, czy fosfolipidy.
Warto wiedzieć, że w przemyśle farmakologicznym i kosmetycznym witamina E często jest stosowana w postaci swoistego „zamiennika”, jakim jest octan tokoferolu. Związek ten jest pochodną kwasu octowego i tokoferolu i cechuje się większą trwałością oraz mniejszą kwasowością.
Witamina E na skórę
Organizm potrzebuje do sprawnego funkcjonowania także wolnych rodników, ale na odpowiednio niskim poziomie, dlatego tak ważna jest rola przeciwutleniaczy, zapewniających właściwy balans.
Dotyczy to również skóry i procesów jej regeneracji. W tym kontekście warto wiedzieć, że przez wielu specjalistów witamina E uznawana jest za najważniejszy, najskuteczniejszy ze wszystkich antyoksydantów występujących w komórkach ludzkiego organizmu. Jak potwierdzają eksperci Jagiellońskiego Centrum Innowacji, jednostki badawczej powołanej przez najstarszy uniwersytet w Polsce, stosowana na skórę, witamina E ma „duże znaczenie w gojeniu ran” (N. Barnasz, A. Dobosz, Witamina E).
Oprócz działania antyoksydacyjnego warto też wspomnieć, iż wykazuje ona również właściwości przeciwzapalne, nawilżające, kojące i łagodzące podrażnienia (A. Zielińska, I. Nowak, Tokoferole i tokotrienole jako witamina E). W związku z tym witamina młodości może być z powodzeniem wykorzystywana do wspomagania leczenia:
- skaleczeń
- drobnych pęknięć skóry,
- spierzchniętej skóry dłoni i stóp.
Źródła witaminy E
Jakie są źródła witaminy E? Gdzie występuje ona w największym stężeniu? Przede wszystkim należy pamiętać, iż substancja ta nie jest syntezowana przez ustrój człowieka, a ponieważ jest niezbędna do życia i zdrowego funkcjonowania, musi być dostarczana z zewnątrz, w postaci pokarmu.
W naturze produkują ją wyłącznie organizmy wykazujące zdolność fotosyntezy (proces wytwarzania związków organicznych pod wpływem światła). Należą do nich rośliny, glony, sinice i bakterie.
Z punktu widzenia człowieka największy rezerwuar witaminy E stanowią produkty spożywcze pochodzenia roślinnego, do których zaliczają się przede wszystkim:
- kiełki pszenicy, pieczywo i makaron pszenny;
- oliwa z oliwek, oleje roślinne (między innymi słonecznikowy, sojowy, arachidowy, szafranowy);
- orzechy laskowe i ziemne, migdały, nasiona słonecznika, pestki dyni;
- warzywa (w tym między innymi pomidor, szpinak, botwina, jarmuż, biała kapusta, zielony groszek, dynia, marchew);
- owoce (m.in. awokado, morele, jagody, maliny, jeżyny.
W czym jest witamina E ponadto? W mniejszych ilościach znaleźć ją można także w maśle roślinnym i margarynie, w żółtkach jaj, a także w mleku i jego przetworach. Warto w tym kontekście wspomnieć, że naturalna witamina E, jako substancja chemiczna, została wyizolowana z oleju wyciśniętego z kiełków pszenicy. Miało to miejsce w roku 1936. Natomiast 11 lat później pozyskano czysty α-tokoferol z oleju sojowego.
Według Instytutu Żywności i Żywienia dzienna norma dotycząca spożycia witaminy E dla osoby dorosłej w średnim wieku wynosi 10 miligramów. W praktyce, ze względu na bogactwo źródeł pokarmowych, bardzo trudno jest o jej niedobór w skali całego organizmu. Dlatego w farmakologii i kosmetyce jest ona używana przede wszystkim miejscowo, na skórę.
Preparaty z witaminą E na skórę
Na rynku dostępne są preparaty z witaminą E, które mają na celu wspomaganie leczenia drobnych pęknięć skóry, spierzchniętej skóry dłoni i stóp oraz skaleczeń. Polecić w tym kontekście można specjalne plastry w żelu, zawierające w swoim składzie witaminę E (w postaci octanu tokoferolu) oraz olej rycynowy, który ma właściwości zmiękczające. Tego typu żel ma postać płynną, nakładany jest na popękaną skórę za pomocą pipety, uprzednio zanurzonej w butelce. Witamina E w płynie szybko zastyga na powierzchni ciała, wraz z innymi składnikami tworząc swoisty plaster, który:
- wspomaga proces gojenia,
- łagodzi ból,
- zabezpiecza ranę, zapobiega jej ponownemu otwarciu.
Wytworzona warstwa ochronna jest odporna na działanie wody, a dzięki zastosowaniu oleju rycynowego – sprężysta, nie krępująca ruchów.
Co ważne, jeśli nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań, produkt ten można również stosować wspomagająco do leczenia niewielkich pęknięć skóry powstałych w wyniku stopy cukrzycowej. Jest to schorzenie będące jednym z najczęstszych powikłań cukrzycy.
Powiązane artykuły:
Żel hydrokoloidowy - co to jest i jak stosować? >>
Opatrunek żelowy w sprayu >>
Opatrunki w warunkach domowych >>
Autor: Piotr Brzózka
Konsultacja medyczna: lekarz Olga Krupa
Źródła:
1. Aleksandra Zielińska, Izabela Nowak, Tokoferole i tokotrienole jako witamina E, Chemik 2014, 68, 7.
2. Natalia Barnasz, Arkadiusz Dobosz, Witamina E, https://www.jagiellonskiecentruminnowacji.pl/wp-content/uploads/2019/01/witamina_e.pdf, [data dostępu 15 03 2021].
3. Renata Szymańska, Witamina E leczy wszystko, oprócz złamanego serca, http://www.ftj.agh.edu.pl/doc/pl/seminarium/2015_Szymanska.pdf, [data dostępu 15 03 2021].
4. Anna Korzon-Burakowska, Zespół stopy cukrzycowej — patogeneza i praktyczne aspekty postępowania, Choroby Serca i Naczyń 2007; 4 (2).
HELP/161/02-2021
Help4Skin
Poznaj serię produktów Help4Skin
Rany
Kompendium wiedzy nt. gojenia ran
Rany
Oparzenie żelazkiem – co robić? Pierwsza pomoc
Oparzenie żelazkiem bywa bardzo bolesne, ponieważ stopa urządzenia rozgrzewa się niekiedy do temperatury ponad 200⁰C. Co robić, by złagodzić ból, przyspieszyć gojenie i zniwelować ryzyko powstania ...
Rany
Oktenidyna – czym jest i jak działa na rany?
Oktenidyna to substancja znana od końca lat 80-tych, wykazująca działanie antyseptyczne. Na czym dokładnie ono polega? Kiedy warto sięgać po ten środek?
...Rany
Właściwości oleju rycynowego – jakie są? Działanie
Współcześnie coraz chętniej powraca się do metod medycyny naturalnej i korzysta z jej dobrodziejstw. Różnego rodzaju napary, wyciągi i olejki mogą niekiedy skutecznie wspierać tradycyjną terapię lu...
Rany
Karnozyna - co to jest i jak działa na skórę?
Karnozyna to substancja, która przyspiesza gojenie ran. Sprawdź, czym dokładnie jest karnozyna, jak działa na skórę oraz gdzie występuje.
...Rany
Postępowanie terapeutyczne w przypadku ran ostrych i przewlekłych (część 1).
Skóra jest największym narządem człowieka, pełniącym funkcję barierową i ochronną, biorącą udział w regulacji cieplnej, gospodarce wodnej, odpowiedzi immunologicznej i syntezie witamin. Jako najbar...
Rany
Postępowanie terapeutyczne w przypadku ran ostrych i przewlekłych (część 2).
Skóra jest największym narządem człowieka, pełniącym funkcję barierową i ochronną, biorącą udział w regulacji cieplnej, gospodarce wodnej, odpowiedzi immunologicznej i syntezie witamin. Jako najbar...
Rany
Postępowanie terapeutyczne w przypadku ran ostrych i przewlekłych (część 3).
Skóra jest największym narządem człowieka, pełniącym funkcję barierową i ochronną, biorącą udział w regulacji cieplnej, gospodarce wodnej, odpowiedzi immunologicznej i syntezie witamin. Jako najbar...
Rany
Postępowanie terapeutyczne w przypadku ran ostrych i przewlekłych (część 4).
Skóra jest największym narządem człowieka, pełniącym funkcję barierową i ochronną, biorącą udział w regulacji cieplnej, gospodarce wodnej, odpowiedzi immunologicznej i syntezie witamin. Jako najbar...
Rany
Jak wspomóc leczenie odleżyn?
Odleżyna to ognisko martwicy skóry, obejmujące często tkankę podskórną a czasami mięśnie i kości, powstające w wyniku długotrwałego ucisku i niedotlenienia tkanek. Odleżyny mogą powstawać także w o...
Rany
O gojeniu ran na mokro
Przez dziesiątki lat medycyna zalecała dla szybszego leczenia ran zakładanie opatrunków wysuszających, które wchłaniały wydostająca się z ran treść, najpierw krwistą, potem surowiczą. Opatrunki tak...
Pęknięcia skóry
Plaster w żelu na gojenie ran
Doskonałym i bardzo nowoczesnym rozwiązaniem do zaopatrywania ran są plastry w żelu. Opatrunki te nie tylko chronią ranę przed zabrudzeniem, ale także przyspieszają regenerację skóry.
...Rany
Gojenie ran przewlekłych
W zależności od szybkości gojenia rany dzielimy na ostre i przewlekłe. Rany ostre nie stanowią poważnego problemu medycznego ponieważ goją się szybko, zwykle w ciągu 2-7 dni. Z kolei rany przewlekł...
Pęknięcia skóry
Opatrunki w warunkach domowych
Doskonałe i bardzo nowoczesne rozwiązanie do samodzielnego zaopatrywania ran stanowią plastry w żelu. Opatrunki te nie tylko chronią ranę przed zabrudzeniem, ale także przyspieszają regenerację skó...
Rany
Wspomaganie leczenia stopy cukrzycowej
Stopa cukrzycowa to jedno z przewlekłych powikłań cukrzycy, mogące występować u chorych na cukrzycę typu 1 i cukrzycę typu 2, które w krótkim czasie może doprowadzić do ciężkiego inwalidztwa. Wedłu...
Rany
Jak leczyć otarcia pięt?
Najczęstsza przyczyna otarć pięt to nowe, niewygodne obuwie. Podczas noszenia takich butów w pierwszej kolejności pojawiają się otarcia. W miejscu, gdzie but jest zbyt ciasny lub za duży, wyskakuje...
Rany
Jak przyspieszyć gojenie ran?
Gojenie się ran to złożony proces, w który zaangażowane są komórki skóry, krwi, układ odpornościowy oraz szereg krążących w organizmie substancji. Proces gojenia rany rozpoczyna się praktycznie zar...
Rany
Fakty i mity w leczeniu ran i oparzeń
Z ranami i oparzeniami mamy do czynienia na co dzień. Każdy z nas ma podstawową wiedzę w tym zakresie i potrafi na swój sposób sobie z nimi radzić. Jednak w postępowaniu z ranami i oparzeniami funk...
Rany
Metody leczenia ran
W pierwszej kolejności należy obejrzeć miejsce zranienia i ocenić czy będzie konieczna konsultacja z lekarzem. Szczególnie należy ocenić ranę pod kątem jej typu, głębokości, nasilenia krwawienia, s...
Rany
Oczyszczanie i dezynfekcja ran
Opatrunki zakładane na rany cechują się większą skutecznością, gdy przed ich założeniem poddamy ranę właściwym zabiegom oczyszczającym. Regularne powtarzanie tych czynności skraca znacząco okres le...
Rany
Jak leczyć zadrapania, skaleczenia i rany u dziecka?
Zadrapania, skaleczenia i rany stanowią dosyć powszechny problem w grupie dzieci. Przyczynia się do tego ich duża ruchliwość oraz ciekawość świata. Do powstania niewielkich urazów najczęściej docho...
Rany
Rany jatrogenne – sposoby leczenia
Rany jatrogenne to rany powstające w wyniku działania lekarza lub innego pracownika służby zdrowia, który tworzy je w celu diagnostyki lub w związku z prowadzonym leczeniem. Rany jatrogenne z założ...
Rany
Fazy gojenia się rany
Rana to przerwanie anatomicznej ciągłości tkanek lub ich uszkodzenie pod wpływem działania czynnika uszkadzającego. Do klasycznych cech rany zaliczamy: ból, krwawienie i zianie. Zianie, czyli rozwa...
Rany
Jak przebiega gojenie się ran i skaleczeń
Czas i przebieg procesu gojenia się rany zależą od wielu czynników. Duży wpływ na przebieg procesu gojenia się rany mają cechy rany, tj. jej rozmiar, kształt, rodzaj, ilość uszkodzonych tkanek, cia...
Rany
Rodzaje ran i skaleczeń
Zgodnie z definicją raną nazywamy anatomiczne przerwanie ciągłości powłok zewnętrznych (skóry, błony śluzowej) oraz znajdujących się głębiej tkanek pod wpływem działania czynnika uszkadzającego. Do...
Rany
Rany szarpane - leczenie i gojenie
Rana szarpana to rana powstająca w wyniku gwałtownego działania zakrzywionego narzędzia o tępej lub kanciastej krawędzi, np. haka lub bosaka, który działa skośnie lub stycznie do powierzchni ciała....
Rany
Urazy – przecięcia i rany szarpane
W pierwszej kolejności należy dokładnie obejrzeć miejsce zranienia i ocenić czy będzie konieczna konsultacja z lekarzem. W przypadku gdy rana nie wymaga konsultacji lekarskiej pierwszym działaniem ...
Rany
Leczenie ran, skaleczeń
Rany i skaleczenia stanowią powszechny problem, z którym spotykamy się zarówno życiu codziennym jak i w pracy zawodowej. Wyróżniamy wiele podziałów ran i skaleczeń, które oparte są m.in. na rodzaju...
Rany
Sposoby na sączące się rany
Ran sączących nie należy dotykać, pod żadnym pozorem nie wolno przebijać powstałych pęcherzy. Wynika to z faktu, że naskórek w nich odbudowuje się bardzo powoli i jest niezwykle wrażliwy a każdy do...
Rany
Rany chirurgiczne
Każda rana chirurgiczna wymaga szczególnej pielęgnacji, o czym są informowani pacjenci przez personel medyczny w momencie opuszczenia szpitala. Powierzchnię rany chirurgicznej należy dezynfekować z...
Pęknięcia skóry
Leczenie pęknięć skóry
Biorąc pod uwagę fakt, że pęknięcia skóry to właściwie drobne rany to aby przyspieszyć ich gojenie można wykorzystać preparaty stosowane z powodzeniem w leczeniu drobnych ran. W celu zapobiegania w...
Pęknięcia skóry
Pękanie skóry dłoni i stóp - jak sobie radzić?
Pękająca skóra na dłoniach pojawia się najczęściej na opuszkach palców, zgięciach palców, na skórze pomiędzy palcami, wokół paznokci, a także na wybranych fragmentach skóry dłoni lub na całych dłon...
Pęknięcia skóry
Pękająca skóra na dłoniach - dlaczego pęka? Sposoby
Pękająca skóra na dłoniach to częsta dolegliwość w okresie jesienno-zimowym. Na popękaną skórę dłoni, niezależnie od pory roku, najczęściej narzekają ponadto pracownicy służby zdrowia oraz osoby za...
Rany
Apteczka turystyczna - wyposażenie. Co powinna zawierać?
Apteczka turystyczna to zestaw leków oraz środków pomocowo-medycznych, które mogą okazać się niezbędne podczas podróży, weekendowych wycieczek oraz wakacji. Co powinna zawierać dobrze skompletowana...
Pęknięcia skóry
Pękająca skóra na stopach - dlaczego pęka i jak się pozbyć?
Pękającą skóra na stopach to częsta dolegliwość w codziennej praktyce dermatologów, podologów oraz kosmetyczek. Sprawdź, dlaczego pęka skóra na stopach oraz jak można sobie radzić z tym problemem s...
Rany
Ziarninowanie - co to jest i jak przyspieszyć gojenie rany?
Ziarninowanie jest jednym z dwóch podstawowych sposobów gojenia się ran - tym trudniejszym, dłuższym i wymagającym bardziej starannej pielęgnacji. Zobacz, na czym polega mechanizm proces zasklepian...
Rany
Wysięk z rany - czym jest i jaki opatrunek stosować?
Wysięk z rany jest skutkiem miejscowej reakcji zapalnej. Jeśli jest niewielki lub umiarkowany, sprzyja procesom gojenia. Jednak gdy staje się zbyt obfity lub przeciwnie – nie ma go w ogóle – uraz l...